Taktik çanta modelleri, ticari sırt çantalarından farklı olup çok daha dayanıklı ve yüksek kapasitelidir. Ayrıca uzun yürüyüşler için oldukça uygundur. İhtiyacınıza göre birçok taktik çanta üretimi yapılmaktadır. Stil, renk ve teknik anlamda hangi çantanın sizin için ideal olup olmadığını bularak satın alabilirsiniz. Genellikle 70-75 litrelik haznesi olan taktik ve askeri çantaların 5 cm’lik omuz askıları ayarlanabilir yapıdadır. Taktik çanta siyah ve bej gibi renk seçenekleri mevcuttur. Ayrıca askeri çanta modelleri çift yönlü fermuar sistemiyle oldukça kolay kullanılır.

Taktik ve Askeri Çanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taktik çanta modelleri kullanılacak alana göre seçilebilir. Doğa yürüyüşleri, avcılık, ormanlık alanda yapılan savaş oyunları gibi aktivitelerle ilgileniyorsanız kamuflaj desenli sırt çantalarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle bulunduğunuz ortamda daha iyi kamufle olabilir ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha korunaklı hale gelebilirsiniz.

Bazı askeri çanta modelleri omuzlarınıza ve kalçalarınıza eşit ağırlık yüklemesi için kendine özel süspansiyon sistemi barındırır. Bazı çantalar sadece omuz kayışlarına ağırlık yükler, bu da taktik ve askeri çantanıza tonlarca ağırlık yüklemeyi planlamıyorsanız sizin için daha avantajlıdır. Kendi vücut tipinize ve çantanın fonksiyonuna bağlı olarak tercih edebileceğiniz birçok opsiyon bulunmaktadır. Çantaları deneyin ve askeri çantanıza ağırlıklar yükleyip yükleyemeyeceğinizi değerlendirin. İhtiyaçlarınız, vücut tipiniz ve konfor tercihlerinize göre sizin için en uygun taktik askeri çantayı bulun.

70-75 litrelik kapasiteye sahip bir taktik çantası temin edecekseniz, ne kadar fazla olursa olsun kapasitesini en verimli şekilde kullanmanız gerekebilir. Uzun yolculuklar ve zorlu şartlara hazır olmak için çantanıza temel ihtiyaçlarınızdan fazlasını sığdırmanız gerekir. Bunun için hem eşyalarınızı kolayca bulabilmek hem de birbirinden ayırabilmek için küçük bölmelere sahip taktik askeri çantası satın alabilirsiniz. Buna rağmen askeri çantanızda hala ihtiyacınızın olduğunu düşündüğünüz alanlar varsa, yolculuğa çıkmadan önce doldurduğunuz alanlar dışında boş kalan bölmelerin olduğundan emin olun. Şuan ihtiyacınız olmasa dahi ilerleyen zamanda mutlaka işinize yarayacaktır.

Yolculuğunuzda hem zorlu şartlara dayanıklı hem de size fazla yük olmayacak askeri taktik çantaları seçmelisiniz. Bu sebeple çantanızın çok fazla ağırlık yapmaması gerekmektedir. Ancak sırt çantasını hafif seçerken çantanın su geçirmez özelliği gibi dayanıklılığını sağlayan özelliklerinden vazgeçmemeniz gerekir. Ayrıca çanta yapımında kullanılan malzemenin de hafif ve sağlam olması önemlidir. Genel bir kural olarak çantalar, 500D – 1200D CORDURA naylon kumaştan veya daha iyisinden yapılmalıdır. Bazı çantaların yapımında X-Pac (VX) kumaş gibi daha kaliteli malzemeler de kullanabilir. Her zaman olmamakla birlikte bu kumaşlar daha ağırdır ancak hava koşullarına dayanıklıdır. Bunun dışında çanta tasarımında kullanılan işlevsel parçaların da yine dayanıklı ve ağırlık yapmayan türden olması gerekmektedir. Kayışlar ve askılar dayanıksız olduğu takdirde yolculuğunuzu zora sokabilir.

Bazı taktik askeri sırt çantalarının temel özellikleri dışında ilave özellikleri de bulunmaktadır. Ek bölmeler ve cepler; çadır, uyku tulumu ve diğer ekipmanların taşınabilmesi için modüler sistemler; çanta hacmini genişletmek için perlonlar bu özelliklere örnek verilebilir. Taktik askeri çantaların en önemli özellikleri ise su geçirmez olmalarıdır. Bu özellik sayesinde zorlu koşullarda bile çantanız eşyalarınızı koruyabilir. Seçtiğiniz askeri çanta ucuz veya pahalı olmasının yanı sıra oldukça dayanıklı olmalıdır.

Taktik ve Askeri Çanta Fiyatları

Çantanızı satın almadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Bütçenizi belirlediğinizde, ekonomik durumunuza uygun olarak fiyat-performans araştırması yaparak askeri çanta fiyatları için size uygun çantayı bulabilirsiniz.

Askeri çanta fiyatları için araştırma yaparak fiyat skalanızı belirledikten sonra hangi koşullarda ve hangi amaçla taktik askeri sırt çantası kullanacağınıza göre seçim yapabilirsiniz. Sırt çantanızın temel özellikli ya da fonksiyonel olması kullanılacak alana göre şekillenebilir.