Operasyon Çantasında Olması Gerekenler

Birçok meslek grubunda kullanılan terim olduğu gibi askerlikte de kullanılan terimler vardır ve bunlardan biri de operasyon kelimesidir. Kelime anlamıyla işlem olarak ifadeleri operasyon, sağlık sektöründe ameliyat olarak nitelendirilirken, askerlikte ise icra etmek anlamında olup yani gelişen bir duruma karşı kontrollü olarak ve koordineli şekilde yapılan bir askeri eylemdir.

Bir eylem olan askeri operasyon yapılırken katılacak olan askerler yada rütbeli personelin önceden hazırlık yapması ve kullanacağı bir takım malzemelerde yanında bulundurması gerekir. İcra etmek olarak kullanılan operasyon kelimesi bir olaya müdahale etmek anlamında da kullanılabilmekte olup katılımcılarda bulunması gereken ihtiyaç malzemeleri bir sırt çantası içinde konularak çantalı şekilde olaya katılım gerçekleştirilir

Operasyon çantası olarak ifade edilen bu çantada bir olaya müdahale etmek için kullanılacak olan malzemelerden, kişisel malzemelere kadar her türlü kullanım malzemesi bulunmaktadır.

Peki operasyon çantasında olması gerekenler nelerdir?

Operasyona çıkmadan önce hazırlanacak olan çantanın içine ilk olarak konulması gereken kişisel emniyet malzemeleri olmaktadır. Askerler için bu malzemeler ilk olarak mühimmat, haberleşme araçları ve askeri kıyafetler olmaktadır.

 • Emniyet kaskı olarak ta ifade edilen baret
 • İş eldiveni
 • Toz maskesi
 • Emniyet gözlüğü
 • İpli düdük
 • Kafa feneri

Yine operasyon esnasında kullanılacak olan ip malzemelerinden 11 mm statik ip, kilitli karabina bunun alüminyum olması gerekir, bir de kındap iptir.

Yine katılımcının çantasında bulunması gereken gıda ve mutfak malzemeleri olmazsa olmazlardandır.

 • 1,5 litre su
 • Kumanya paketi
 • Metal bardak
 • Portatif çatal kaşık bıçak
 • Katı yakıt ocağı gibi mutfak malzemeleri

Diğer taraftan operasyona katılacak olanlar kişisel sağlık malzemesini de çantasında bulundurmak zorundadır. Bunlar ilk yardım seti, enerji verici tablet, zefiran, vazelin ve vicks gibi sağlıkta kullanılan ilk yardım maddelerdir.

Operasyon çantasında olması gerekenler sadece bunlarla sınırlı değildir. Yardımcı malzemelerin yani şahsi malzemelerin de olması gereklidir. Bu malzemeler; çadır, uyku tulumu, telsiz, panço, yağmurluk, pense, el feneri, fener için yedek pil yada batarya, pusula, 2 m naylon, çöp torbası, not defteri, kalem, dikiş seti, iç çamaşırı, el havlusu, ıslak mendil, kibrit ve çakmak gibi ihtiyaç duyulacak malzemelerden oluşmaktadır.

Operasyona katılacak ya da araziye çıkacak olan kişilerin yanlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek malzemelerin mutlaka bulunması gerekir. Çünkü arazi de karşılaştıkları muhtemel durumlarda kullanılabilecek malzemeleri mutlaka kişilerin yanında taşıması gerekir. Arazi çantasında olması gerekenler kişi bir tehlike anında ya da karşılaşılan sağlıksız bir durumda koruyacak ya da kullanabileceği malzemelerden oluşmaktadır.

Arazi çantasında olması gerekenler arasında en önemli ihtiyaç sudur. Matara içine konulacak olan su çantanın yan tarafında muhafaza edilmelidir. Yine çanta içinde yiyecek, ısınma ve ateş malzemeleri, ilk yardım malzemeleri, hijyen malzemeleri İle birlikte barınak ve güvenlik malzemeleri de olmazsa olmazlar arasında buluanan ihtiyaç malzemelerdir.

İlk yardım yardım malzemelerinden ağrı kesici, sargı bezi, oksijenli su, yara bandı taşınabilecek ve çantada bulundurulması en önemli malzemelerdir.

Operasyonda kullanılacak olan operasyon çantaları, sırt çantaları kaliteli olmalı ve kullanılacak malzemeleri taşıyacak kadar sağlam ve iç hacmi de geniş olmalıdır.  Eğer çantaların ön tarafı modüler sistem olursa sık kullanılacak malzemeler küçük bölümlere yerleştirilerek sürekli çantayı açmak zorunda kalınmaz. Çantaların bir diğer önemli özelliği ise dik durmalı, su ve güneş ışınlarının geçirmeyen kumaştan üretilmiş olmalıdır.

Operasyon çantaları sırt çantaları üretilirken sırt ve bel kısımlarında ter emici malzemeler kullanılmalı, ayrıca ekipmanlar için fermuarlı cepte bulundurulmalıdır. Ayarlanabilir omuz yüksekliği, Genişletilebilir yan cepler ile çantalar çok fonksiyonel olabilmektedir ve böylece kullanılabilir iç hacmi maksimum seviyeye çıkarılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir