Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/taktikca/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Tavsiye Dağcı Çantaları ve Çantaların Arasındaki Farklar


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/taktikca/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Dağ yürüyüşleri ya da kamp etkinliklerine katılıyorsanız yanınıza alacağınız çanta da çok önemlidir.  Dağcı çantaları Taktik Çanta’da farklı üretim özellikleriyle sizleri bekliyor.  Satın almak istediğiniz çantayı seçmekte zorlanıyorsanız sizlere dağcı çantaları arasındaki temel farklardan bahsedeceğiz.

Gerçekleştireceğiniz etkinliğin süresine ve türüne göre yanınıza alabileceğiniz çantalar farklıdır. Bu yüzden dağcı çantası tavsiye arıyorsanız doğru adrestesiniz!

Taktik Çanta’da satışa sunulan dağcı çantalar farklı özellikleriyle satışa sunulmaktadır. Sizler için özel olarak tasarlanan dağcı çantaları farklı özelliklerde ve kapasitelerde satışa sunulmaktadır.

Dağcı Çantası Nasıl Seçilir?

Dağcı çantası özellikleri içinde ilk dikkat etmeniz gereken detay boyuttur. Doğada vakit geçirirken yanınızda bulunacak tüm eşyaları alabilecek bir çanta satın almalısınız. Bunun için uygun boyutta bir çantaya ihtiyacınız var. Sırt çantaları hacmine göre boyutlandırılmaktadır.

Kısa süreli seyahatlerde sizler için düşük kapasiteli çantalar yeterli olurken uzun süreli seyahatlerde daha yüksek kapasiteli bir çanta seçmelisiniz. Dağda geçireceğiniz vakitte çok uzun süre yürüyeceğinizi de dikkate alın. Bu yüzden dağcı çantası seçerken ekstra ağırlık almayacağınız şekilde tasarlanan bir ürün tercih etmelisiniz.

Dağcı çantalarında saklama torbası, dolgular, havalandırma yuvası gibi tüm detaylar düşünülmelidir. Dağdaki deneyimleriniz sırasında karşınıza çıkacak zorluklara göre sizlere pratik kullanım sunacak bir çanta seçmelisiniz. Kamp dışında taşımak için hafif bir çanta işinizi görecektir. Ancak kamp malzemelerini de kullanacaksanız birkaç gözlü, kemer köprüsüne sahip bir çanta seçmelisiniz. Ayrıca kampa bilgisayarınızı da götürmek istiyorsanız laptop bölmesi olan bir çanta tercih etmelisiniz.

Doğada deneyim yaşarken seçeceğiniz çantanın vücut ve kalça yapınıza da uygun olması gerekiyor. Bunun için çanta satın almadan önce sırtınızı da ölçebilirsiniz. Boyun bölgenizden kalça üstünüze kadar sırt uzunluğunuzu ölçerek  sırt çantasının boyutuna da dikkat edebilirsiniz.

Doğa şartlarında her türlü dış etkene karşı dayanıklı bir çanta da tercih etmelisiniz. Özellikle yağmurdan etkilenmemesi adına su geçirmeyen bir çanta tercih etmelisiniz. Bunun için gerekli olan çanta modelini Taktik Çanta’da bulabilirsiniz.  Taktik Çanta modelleri ısı ve ışıktan etkilenmez. Ayrıca  hafif yapısıyla rahat ve konforlu bir tatil geçirmenizde size destek olur.

Dağcı Çantası Tavsiyesi

Dağcı çantası tavsiyesi arıyorsanız öncelikle sizlere belli hacimlerdeki çantaların öne çıkan özelliklerinden bahsedelim;

75 Litre Dağcı Çantası: 1-2 günlük bir organizasyon gerçekleştirecekseniz 75 litrelik çanta sizin için ideal bir seçim olur. Ayrıca uzun süre yürümeyi planlıyorsanız ve yanınıza asgari oranda eşya alacaksanız bu çanta doğru bir seçim olacaktır.

90 Litre Dağcı Çantası:  7 gün ile 15 gün arasında bir seyahat gerçekleştirecekseniz daha fazla eşya almanız gerektiğini de göz önünde bulundurun. Bu yüzden 90 litrelik bir dağcı çantası size 15 güne kadar olan seyahatlerinizde oldukça pratik bir çözüm olacaktır. Tabii yanınıza alacağınız eşyalara göre 75 litrelik çantayı da değerlendirebilirsiniz. 90 litrelik çantalar ortalama 2.4 kg ağırlıktadır.

110 Litre Dağcı Çantası: 15 günden fazla kamp yapacaksanız birçok ihtiyacınızı yanınızda barındırmanız gerekiyor. Özellikle yoğun bir tatil geçirecekseniz 110 litrelik çanta tüm eşyalarınızı yanınıza alma konusunda size cömert davranacaktır. Ayrıca kampa bilgisayarınızı da götürecekseniz 110 litre çanta daha doğru seçim olacaktır. Bu çanta ortalama 3 kg ağırlığındadır.

Doğru Çanta Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Askeri çanta seçecekseniz omzunuza ve kalçanıza eşit ağırlık yükleyecek modelleri tercih etmelisiniz. bu çantalarda yer alan özel süspansiyon sistemi eşit yük konusunda yardımcı olur.   Asker çantanıza ağır bir yük yüklemeyecekseniz omuz kayışlarına ağırlık yükleyen modelleri de seçebilirsiniz. Ayrıca çanta seçerken kendi vücut tipinize ve çantadaki fonksiyonlara uygun seçim yapmalısınız. Konforunuzu da düşünerek kullanım amacınıza uygun bir taktik askeri çanta bulabilirsiniz.

Uzun yolculuklarda ve kamp yaparken farklı malzemelere ihtiyacınız olacağı için tüm ürünlerinizi yanınıza alabileceğiniz bir dağcı çantası tercih etmelisiniz. Çantaya tüm ürünleri düzenli bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.

Çantada yer alan düzen tüm ihtiyaçlarınıza kolayca ulaşabilmenizi sağlamalıdır. Bu yüzden Taktik Çanta modelleri özel bölmeleri ve aksesuarları sayesinde farklı ürünleri kolayca uygun bölmede muhafaza etmenizi sağlayacaktır. Aradığınız dağcı çantası için kullanım amacı , vücut tipi ve etkinliğinizin süresini dikkate alarak seçim yapın.

 

Bir önceki yazımız olan Kamp Çantası Önerisi ve Çantayı Hazırlama başlıklı makalemizde kamp çantası hazırlama ve kamp çantası önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir