Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/taktikca/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Operasyon Çantası İçerisinde Neler Var?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/taktikca/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Askerlik sırasında en zorlayıcı anlar operasyonlardır. Özellikle arazi ve terör bölgesinde çıkılan operasyonlarda bazen günlerce askerler arazilerde görevde kalıyor. Bu süreçte askerler büyük zorluklarla ve doğa şartlarıyla iç içe kalıyor.  Askeri araçlarda yapılan zorlu yolculuklar sonunda zorlu arazi şartlarında ve mevsim koşullarında ilerliyorsunuz. İşte burada rahat edebilmek için operasyon çantası çok büyük önem taşıyor.

Arazide zorlu şartların yanında en büyük yük ise silah ve askerlerin sırtındaki çantalar dağ komandolarında 50 kiloya kadar çıkıyor. Bu süreçte askerler çantaya alabildiği tüm ürünleri almalıdır. Ayrıca çantanın taşınabilir ve konforlu bir yapıda olması gerekiyor. Askerler operasyonlarda doğa şartlarında geceleri kalıyorlar.

Operasyon Çantasında Neler Var?

Askeriyede operasyon çantasının içinde yer alan ürünler özenle seçilir. Bu çantada yer alan ürünler şu şekildedir;

  • Konserve: Zorlu operasyonlarda askerler için en önemli unsurların başında yemek geliyor. Askerler uzun görev süreleri boyunca konserve şeklinde yemeklerini yanında götürüyor. Çantalarında yetecek kadar konserveye yer vermek zorundalar.
  • Uyku Tulumu: Askeri operasyonlarda askerler arazide konakladığı için çanta içinde en önemli ürünlerden biri uyku tulumudur. Gece rahat edebileceğiniz bir uyku tulumunun da sığabileceği bir operasyon çantasına sahip olmanız gerekiyor.
  • Battaniye: Soğuk hava koşullarına karşı operasyon çantasında battaniye de yer almaktadır.
  • Operasyonel Malzemeler: Çanta içinde operasyonel malzemeler de yer alır. Tim komutanları için telsiz, yedek mermiler, havan roketatar gibi ürünler yer alır.
  • Koruma Ürünleri: Operasyonların mevsimine ve niteliğine göre koruma ürünleri de çantada yer alır. Özellikle kış aylarındaki zorlu operasyonlar için kar gözlüğü, eldiven, bere, yağmurluk gibi koruma ürünleri yer alır.
  • Askeri Malzemeler: Operasyonda askerlerin kullanabileceği özel malzemeler de operasyon çantasında yer alır. İşaret fişeği,  pusula, dürbün, bıçak,  çok amaçlı çakı gibi ürünlerin de bulundurulması gerekiyor.

Operasyon çantası bir asker için hayati öneme sahiptir. Çanta tüm bu ürünleri barındırabilecek büyüklüğe ve sağlamlığa sahip olmalıdır. Özellikle zorlu arazi şartlarında barındırma ve taşıma konusunda pratik çözümler sunmalı ve konforlu yapıda tasarlanan özel bir ürün olmalıdır.

Askerler operasyon sırasında saatlerce dağlarda ve zorlu arazi koşullarında yürümek zorunda kalıyor. Sırtlarındaki çanta ve silah bir süre sonra büyük bir yük haline gelebiliyor. Bunun için çantanın doğru seçilmesi çok önemli. Taktik Çanta tarafından tasarlanan özel ürünler askeri operasyonlarda askerlerin en büyük yardımcısı oluyor.  Ulaşım, barınma, korunma gibi birçok konuda yanlarına alabilecekleri tüm malzemeler özel olarak tasarlanan çantalara kolayca sığabiliyor.

Askeri operasyonlarda mevsim şartları da çok önemli bir değişken. Kullanılan ekipman ve çantaların olumsuz hava koşullarına karşı da dayanıklı olması gerekiyor. Su geçirmeyen, rüzgardan etkilenmeyen, askere zorlu arazide yük olmayacak şekilde tasarlanan bir çanta tercih edilmesi gerekiyor. Operasyon çantalarıyla askeri operasyonlarda gerekli olan tüm malzemeleri yanınızda bulundurabilirsiniz.

Taktik, askeri ve operasyon çantaları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tavsiye Dağcı Çantaları ve Çantaların Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde Askeri çanta, Dağcı çantası özellikleri ve dağcı çantası tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir